1. ПРОБИВ В ГЕННОТО ИНЖЕНЕРСТВО
Генните инженери създадоха имунни клетки, които ще се използват за лечението на пациенти с рак. Това може да е само началото. Вече има направени опити за терапия на деца болни от левкемия, при които никакви други методи не помагат – нито химиотерапия нито трансплантация на костен мозък.
При този метод кръвни клетки биват променени генетично и тяхната задача е да унищожат левкемията. Извършват се общо четири генетичните промени. При две от тях се прилага нова техника за модифициране на генома. Разработването на лечението стартира през 2011 г., след като лекари в Ню Йорк и Филаделфия откриват начин да получат контрол над Т-клетки, така наречените клетки – убийци на имунната система.
Технологията ще стане достъпна до: 1-2 години
2. ПРЕЦИЗНОТО МОДИФИЦИРАНЕ НА ГЕНИТЕ НА РАСТЕНИЯТА
Научните лаборатории в света работят по програми, които предлагат лесен и прецизен начин за промяна на гените на растенията. Основната идея е да се запази техния естествен тип, но да се добавят качества като устойчивост на болести и суша. Технологията е различна от ГМО-продуктите.
Новият метод гарантира модифицирането на култури така, че да се осигури повече храна в бъдеще и да се помогне на растенията по-ефективно да се противопоставят на сушата и болестите. Изследванията през последните години показват, че получените растения са без следи от чужда ДНК. Това напрактика означава, че те няма да попаднат под съществуващите разпоредби, регулиращи генетично модифицирани организми и ще заобиколят много от опасенията на потребителите спрямо ГМО.
Технологията ще стане достъпна до: 5-10 години
3. РАЗГОВОРЕН ИНТЕРФЕЙС
Мощна технологична реч, създадена от водещата интернет компания на Китай, която прави използването на смартфоните много по-лесно. Китай е най-доброто място за използването на гласов интерфейс, защото китайските йероглифи не са подходящи за малки сензорни екрани.
Технологията се нарича Baidu и идеята й е да можем по-лесно да общуваме с машините около нас. Гласовите интерфейси са били мечта на всички разработчици (да не говорим за писателите-фантасти) в продължение на много десетилетия. Но през последните години, благодарение на някои впечатляващи постижения във високите технологии, гласовият контрол е станал много по-достъпен. Той вече не е ограничен само до малък набор от предварително определени гласови команди.
Технологията е достъпна в момента.
4. МНОГОКРАТНО ИЗСТРЕЛВАНЕ НА ЕДНА И СЪЩА РАКЕТА В КОСМОСА
Доскоро ракетите бяха напълно неизползваеми след първото си пътуване. Но сега вече могат да извършат така нареченото изправено кацане и да презаредят за друго пътуване. Това подготвя почвата за нова ера в космическите полети. Пробив в тези технологии е, че вече е възможно да се изпращат товари в орбита и след това да се разтоварват безопасно. Развитието на тези технологии е изключително важно за намаляване на разходите за полети и ще отвори вратата за много нови начинания в пространството.
Технологията е достъпна в момента.
5. РОБОТИ, КОИТО СЕ УЧАТ ЕДИН ОТ ДРУГ
Какво става, ако роботите можеха да разберат повече неща от себеподобни и да споделят знания помежду си?
Проектът е наречен RoboBrain и той демонстрира как един робот може да се научи от опита на друг робот. Принципът е следният – например машина, която е програмирана да вдига малки чаши и да ги поставя върху масата, споделя тези умения и информация във виртуален облак, откъдето после тази информация се взима наготово, за да бъде използвана от друг робот, който изпълнява подобни функции, но в друга среда.
Проекти като този са възможни, защото много изследователи използват една и съща стандартна рамка за програмиране, известна като ROS.
Технологията ще стане достъпна до: 3-5 години